Posiadanie takiego urządzenia jak PRESSOMESS nie jest konieczne, ponieważ producent każdej wylewki samopoziomującej powinien deklarować w karcie technicznej fakt możliwości jej stosowania pod parkiet oraz podawać odpowiednia wytrzymałość po stwardnieniu. Lecz jezeli czesto mamy doczynienia z posadzkami o watpliwej wytrzymalosci warto rozejrzeć sie za urzadzeniem ,które pozowoli nam zdiagnozować kazde podloze.
PressoMess - służy do badania wytrzymałości podłoża. Przed badaniem należy je mechanicznie oczyścić a pozniej przykleić klocki pomiarowe. Następnie na manometrze pokazuje się wartość siły wytrzymałości. Typowym podkładem w naszych polskich realiach budowlanych jest jastrych z miksokreta – jego charakterystyka wytrzymałościowa jest istotna, ponieważ stanowi on „fundament” dla samo poziomu i kolejnych warstw.
Generalnie o jastrychach z miksokreta można powiedzieć, że im mniej cementu, tym łatwiejsza praca przy jego wykonywaniu – łatwiej się je zaciera, rzadko kto używa łat wibracyjnych, bo kolejne warstwy podłogi to nie problem ekipy od jastrychów, a praca w tej technice wydłużałaby czas pracy. Stosowanie takich „ułatwień”, powoduje to, że wytrzymałość jastrychu nagminnie jest za mała, żeby móc wylać masę samopoziomującą. Profesjonalna diagnoza podłoża składa się z trzech elementów: Badanie wilgotności podłoża Higrometrem CM .
Najbardziej precyzyjne badanie w warunkach budowy to badanie według metody karbidowej (w skrócie CM), które jest znacznie bardziej precyzyjne niż badanie miernikiem elektrycznym. Metoda elektro-oporowa daje przybliżone wyniki na temat wilgotności, ale tylko w górnej części jastrychu. Metoda według CM pozwala zbadać wilgotność w głębszej warstwie podkładu. Niezależnie od metody badania, odkuwki do badania CM lub przyłożenie czujników miernika powinny być dokonane w różnych miejscach w każdym z pomieszczeń.